هنرمند ایرانی 8 سال پیش تصویر کرونا را به چین برد

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، تصویر امروزی کرونا همان چیزی است که تارا بهبهانی 8 سال پیش در چین به نمایش گذاشت.

هنرمند ایرانی 8 سال پیش تصویر کرونا را به چین برد

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، تارا بهبهانی هنرمندی است که حدود هشت سال قبل برای شرکت در بینال پکن، اثری را خلق کرد که به ویروس کرونا بی شباهت نبود. او که آن روزها هیچ ایده ای درباره این ویروس کوچک جان سخت نداشت، صرفا تلاش کرده بود با خلق این اثر تصویری از آینده بشریت را نشان بدهد؛ تصویری که حالا شباهتش با ویروس کرونا برای خودش هم عجیب است.

این هنرمند درباره ایده خلق این اثر توضیح می دهد: سال 2012 پنجمین بینال پکن با موضوع آینده و واقعیت برگزار شد که من نیز بر اساس همین موضوع این اثر را خلق کردم. این اثر برخلاف تمام آثاری که کشیده بودم و پر از رنگ بودند، جنبه های دیگری از جهان را نشان می داد و به قسمت تاریک آن پرداخته بود. به هر حال همه می دانیم که هر چقدر برای نشان دادن جنبه های روشن زندگی تلاش کنیم باز هم جنبه های منفی وجود دارند و حتی ممکن است در طول زمان این جنبه های منفی بزرگ شوند و شاید آن قدر بزرگ شوند که خود آدم ها را بخورند.

او با تاکید بر این که هنگام خلق این اثر هیچ ذهنیتی از ترسیم یک ویروس در ذهن نداشته به ایسنا گفت: من در این اثر یک کارخانه تولید انبوه را کشیده بودم و اصلا به ذهنم نمی رسید که روزی برسد که همانند فیلم های هالیوودی همه مردم جهان از ترس یک ویروس کوچک ذره بینی در خانه های شان بمانند و جهان مختل شود.

بهبهانی می گوید: زمانی که تصویر ویروس کرونا منتشر شد ناخودآگاه نقاشی ای که حدود هشت سال پیش برای بینال پکن کشیده بودم به ذهنم آمد. این اثر هشت سال پیش در بینال پکن جزء آثار برگزیده شد و حتی به نوعی جهت زندگی حرفه ای ام را نیز تغییر داد.

این هنرمند نقاش خاطرنشان می کند: این شباهت برای خودم هم بسیار عجیب بود. من فقط می خواستم جنبه دیگری از زندگی را نشان بدهم؛ آن هم بدون استفاده از تصاویر متداولی که برای نشان دادن جنبه های منفی زندگی از آن ها استفاده می شود و اصلا تصور نمی کردم روزی این تصویر مشابه ویروسی باشد که کل جهان را تحت تاثیر خودش قرار می دهد.

منبع: همشهری آنلاین

به "هنرمند ایرانی 8 سال پیش تصویر کرونا را به چین برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنرمند ایرانی 8 سال پیش تصویر کرونا را به چین برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید