چه افرادی امکان بهره برداری از خدمات هویت ایرانی را ندارند؟

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، بر اساس قوانین ثبت احوال و کشور در مواردی برخی از افراد دارای هویت مجهول هستند و از خدمات هویتی در ایران بهره مند نخواهند بود.

چه افرادی امکان بهره برداری از خدمات هویت ایرانی را ندارند؟

به گزارش خبرنگار ، در مواردی به دلیل مسائل قانونی که برای فرد ایجاد می گردد مانند ارتکاب بعضی جرایم، امکان بهره مندی از خدمات هویتی از وی سلب می گردد در چنین مواردی اگر شخص صاحب فرزند گردد، امکان ارائه خدمات هویتی شامل تنظیم سند ثبت کل وقایع حیاتی و اختصاص شماره شناسه یکتای فردی برای فرزند وی وجود ندارد و این امر تا زمان برطرف مشکل پدرفرزند به تاخیر می افتد.

بر اساس ماده 45 قانون ثبت احوال در مواردی نیز به تابعیت ایرانی فرد شک و تردید وارد می گردد که در این موارد نیز هرگونه ثبت خدمات هویتی همچون تنظیم سند منوط به برطرف این شک و تردید است.

فرزندان مشمول قانون حمایت از بچه ها و نوجوانان بی سرپرست و بد سر پرست به موجب ماده 22 قانون حمایت از بچه ها و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست منجر به تنظیم سند ثبت کل وقایع و اختصاص شماره شناسه یکتای فردی و ایجاد رکورد تازه در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور برای کودک یا نوجوان مشمول می گردد.

همچنین فرزندان متولد شده در ایران از پدرانی که بر پایه ماده 983 قانون مدنی در خواست کسب تابعیت ایرانی داشته و پیروز به دریافت آن شده اند و فرزندان زیر 18 سال حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مرد خارجی به دلیل اینکه در زمان تولد فرزند، پدر عضو جمعیت مرجع نبوده است باید در محاسبه پوشانش و کامل بودن نظام ثبت مدنی و آمار های حیاتی کنار گذاشته شوند.

مراحل صدور شناسنامه برای نوزاد چگونه است؟/ ثبت ولادت توسط پدر یا مادر؟

در سال 97 حدود 7 درصد از رویداد های تولد در میان جمعیتی که در شمارش جز جمعیت مرجع نیستند (پدر غیر ایرانی دارند) اتفاق افتاده و 2 درصد نیز تولد حاصل از پدران ایرانی در خارج از ایران هستند.

همچنین دو هزار و 936 سند ثبت شده در خارج از مهلت قانونی اتفاق افتاده و به دلایلی که از پیش بیان شده است از صدور شناسنامه، تخصیص شناسنامه ملی در زمان تعیین شده در قانون بازمانده بودند، این تعداد تنها 33 درصد از موارد اعلام شده تحت عنوان ثبت با تاخیر رویداد ولادت بوده است. در این میان سهم 54.2 درصدی بچه ها مشمول قانون حمایت از بچه ها و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست بسیار مورد توجه است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چه افرادی امکان بهره برداری از خدمات هویت ایرانی را ندارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه افرادی امکان بهره برداری از خدمات هویت ایرانی را ندارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید