نهاوندیان: مصاحبه باآمریکا تنها درچارچوب پرونده هسته ای است

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، خبرنگاران: رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری گفت که ایران و آمریکا در مقطع کنونی تنها در موضوع هسته ای و در قالب گروه 1+5 متشکل از آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان گفت و گو می نمایند.

نهاوندیان: مصاحبه باآمریکا تنها درچارچوب پرونده هسته ای است

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی ،محمد نهاوندیان که پس از شرکت در نشست فروم اسلو 2014 به همراه وزیر خارجه نروژ در نشستی با وبلاگ فلش و سلفی شرکت نموده بود، در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری رسمی نروژ، گفت: این گفت و گو آزمونی برای اعتماد سازی است و اگر مذاکرات به راهکار نهایی برسد سپس می تواند فرصتی را برای بحث در مورد دیگر موضوعات فراهم کند.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار نروژی مبنی بر اینکه حدس هایی است که به تازگی ایران و آمریکا برای پیدا کردن راهکار جهت مقابله با تروریسم در عراق، آغاز به همکاری نموده اند؛ آیا این حدس ها را تایید می کنید و می توانید بگویید چه نوع همکاری متصور است؟، گفت: ایران کشور همسایه عراق است و روابط خوبی با مردم و دولت عراق دارد و لذا به درخواست و پیشنهاد یاری دولت عراق برای مراقبت از شرایط داخلی پاسخ خواهد داد.

نهاوندیان اضافه نمود: در مورد آمریکا ما تاکنون شاهد اقدام جدی از سوی آنها برای مقابله با این نوع تروریسم در داخل عراق نبوده ایم.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ارسال سلاح به عراق و سوریه و حمایت اقتصادی از تروریست ها باید متوقف و دنیا برای مقابله با حمایت خارجی از تروریسم و تروریست ها متحد گردد، به انتخابات موفقیت آمیز در عراق اشاره نمود و گفت: همگان باید به نتیجه انتخابات عراق احترام بگذارند و مدیریت مقابله با تروریست ها نیز در اختیار دولت عراق باشد و دیگر کشورها در این زمینه به درخواست های دولت عراق پاسخ دهند.

نهاوندیان ضمن قدردانی از دولت نروژ به خاطر برگزاری اسلو فروم در این دوره زمانی مهم و ایجاد فرصت برای بحث در موضوعات مهم مرتبط با صلح، توضیح داد: تصویب پیشنهاد دکتر روحانی رییس جمهوری ایران درباره موضوع دنیا عاری از خشونت و افراط گرایی در اکتبر سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل نشان داد که جامعه بین المللی نگران افراط گرایی و تروریسم است.

وی توضیح داد: علیرغم تصویب این طرح با اجماع در سازمان ملل، ما شاهد اقدام عملی مناسب در این خصوص نبودیم. در حالی که اگر برای اجرای این ایده رییس جمهوری ایران در مورد مقابله با افراط گرایی و تروریسم، جامعه بین المللی به اقدامات یکپارچه و جدی دست زده بود، شاهد شرایط امروز در عراق نبودیم.

نهاوندیان ادامه داد: موضوع خشونت و افراط گری در چارچوب مرزهای ملی محدود نشده و به یک موضوع بین المللی تبدیل شده است و مقابله با تروریسم باید در دستور کار همه و در همه جا باشد و تبعیض در این خصوص قابل قبول نیست.

وی اظهارداشت:درخصوص عراق همانگونه که آقای وزیر خارجه نروژ اشاره نمودند ما توافق کردیم که باید این اقدامات توسط همه محکوم گردد، تمام حمایت خارجی از تروریسم باید متوقف گردد و دنیا برای مقابله با حمایت های خارجی تروریسم متحد گردد.

رییس دفتر رییس جمهوری اضافه نمود:عراقی ها اخیرا انتخابات داشتند که این انتخابات فرصتی برای مردم است که نظرشان را ابراز نمایند و هیچ جایگزینی برای آن نیست و نتیجه انتخابات باید مورد احترام همگان باشد.

نهاوندیان با اشاره به اینکه مردم و دولت عراق منابع کافی و تعهد لازم برای دفاع از کشورشان دارند، گفت: اگر ما اولویت ها را به درستی در سوریه مشخص نموده بودیم و درک می کردیم که اولین موضوع تروریسم است و برای پرداختن به دیگر موضوعات ابتدا باید جنگ متوقف گردد، امروز شاهد توسعه خشونت در عراق نیز نبودیم.

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار تلویزیون دولتی نروژ که پرسیدˈ اجلاس فروم اسلو با حضور 100 فعال صلح برگزار گردید و خیلی ها درخصوص صلح در آن صحبت می نمایند؛ آیا درچارچوب نظر شما در عراق به غیر از صحبت، راه های عملی امکان پذیر استˈ، گفت: فکر می کنم که اگر به دنبال صلح پایدار هستیم باید ابتدا به تصمیم مردم احترام بگذاریم.

وی توضیح داد: مداخله خارجی نشان داده که راهکار نیست. تمام دنیا شاهد بوده اند که تجربه افغانستان و در عراق (به تنهایی) جواب نداد و آنچه که امروز شاهد آن هستیم نتیجه سالها مداخله خارجی است.

رییس دفتر رییس جمهوری با اشاره به اینکه عراق اخیرا انتخابات داشت و دولت این کشور خود باید تصمیم بگیرد و دیگران باید مساعدت نمایند و این اقدام اجرایی و نه صرفا حرف می باشد، اظهارداشت:ˈ الان ما باید به رهبران عراق و مردم و دولت این کشور اعتماد کنیم و بنا به درخواست آنها و براساس طرح اقدام آنها کسانی که می خواهند صلح ایجاد گردد، باید از طرح آنها حمایت نمایند و نه آنکه دیگران برای مردم عراق تصمیم بگیرندˈ.

خبرنگار مورگن بلادت از نهاوندیان پرسید: دکتر روحانی اعلام نموده که ایران برای حفاظت از اماکن مقدسه مداخله می نماید؛ سوال این است که آیا سربازان ایرانی در این خصوص وارد می شوند و سوال دوم اینکه شما گفتید اخیرا در عراق انتخابات شده و باتوجه به اینکه دولت جدید عراق هنوز مشخص نشده و ما می دانیم آقای مالکی متحد ایران است آیا وقت آن رسیده که تهران برای تشکیل دولت جدید فشار وارد کند و دولت جدید برای مقابله با داعش فعال گردد؟گفت: فکر می کنم اولین مرحله دموکراسی احترام به رای مردم یک کشور است. وظیفه خارجی ها حمایت از دموکراسی و خواسته مردم است. ایران نگران تحولات است و به دقت این تحولات را دنبال می نماید.

وی گفت: ایران آمادگی یاری را بنا به خواست مردم و دولت عراق دارد. البته ما بطور جدی نگران اماکن مقدسه هستیم و مردم عراق هم خیلی نگران هستند. اگر آنها می خواهند اقدامی صورت بگیرد، بنا به درخواست آنها پاسخ مناسب را دریافت خواهند کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش خبرنگار روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز که ˈشما در بحث گفت و گوهای هسته ای فرصت توافق را چقدر می دانید و موانع چیست؟ˈ، گفت: خیلی از مردم دنیا هستند که مذاکرات را خوش بینانه دنبال می نمایند و من هم از این قاعده مستثنی نیستم.

نهاوندیان اضافه نمود: فکر می کنم اولین دستاورد اصلی در توافق موقت که ژانویه حاصل شد، این واقعیت بود که به جای بی اعتمادی، طرفین به توافقی رسیدند که فرصت نگاه خوش بینانه را افزایش داد.

وی گفت: از آنجایی که ایران بدنبال سلاح هسته ای نبوده و نخواهد بود و سلاح هسته ای به لحاظ مذهبی و فرهنگی ممنوع است، هیچ چیز برای مخفی کردن ندارد. این شفافیت کامل می تواند ایجاد گردد مشروط به شناسایی حق ایران همسان با دیگر اعضای معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای (ان پی تی).

رییس دفتر رییس جمهوری اضافه نمود: اگر این حق یعنی حق برخورداری از دانش هسته ای ازجمله غنی سازی به رسمیت شناخته گردد، دیگر مسئله ای برای رفع کردن نگرانی های مآغاز طرف های دیگر وجود ندارد و من فکر می کنم این شرایط منابعی برای دستیابی به توافق نهایی حاصل نموده است.

وی اظهارداشت: آنچه که الان در جریان است، صحبت درخصوص جزییات است. فکر می کنم اگر می خواهیم از زمان استفاده کنیم، ما نباید خیلی وارد جزییات شویم. اگر اصل این باشد، این یک فرصت است.

بورگه برنده، وزیر خارجه نروژ نیز در این نشست خبری به مذاکرات گروه 1+5 اشاره نمود و گفت: این موضوع به همراه سوریه و عراق مهمترین بحث های در جریان است.

وزیر خارجه نروژ اضافه نمود: من به توافق نهایی تا 20 جولای، نسبتا خوش بین هستم که زمینه های مشترک را ایجاد کند. این می تواند فرصت های دیگر را همانگونه که دکتر نهاوندیان اشاره نمودند به دنبال داشته باشد.

وی سپس به موضوع نشست فروم اسلو اشاره نمود و گفت: در این سمینار موضوع مقابله با رادیکالیسم مورد آنالیز نهاده شد و متاسفانه این موضوع امروز حایز اهمیت است. امروز ابعاد مختلف تحولات عراق و فاجعه انسانی که در سوریه در حال وقوع است، مورد آنالیز نهاده شد.

برنده اضافه نمود: آنچه که در عراق رخ داد نتیجه عدم دستیابی به یک توافق سیاسی در سوریه طی سال های گذشته بود که امروز در گفت و گو با آقای دکتر نهاوندیان مورد آنالیز قرار دادیم. آنچه که امروز با آن مواجهیم پدیده داعش است،گروهی که غیر متمدنانه است و امروز بخش های مختلف از حلب تا موصل را در اختیار دارد.

وزیر خارجه نروژ گفت: چند ماه پیش کسی فکر نمی کرد که این اتفاق بیافتد. آقای مالکی نخست وزیر عراق باید در ابتدا تدابیر نظامی را دنبال کند و بعد به وسیله راه چاره سیاسی و تشکیل دولت فراگیر که همه عراقی ها در آن مشارکت داشته باشند،اقدام کند.

وی اظهارداشت: ما امروز شاهد فاجعه انسانی نه تنها در سوریه که در عراق هستیم. نباید فراموش کنیم که بعد از سوریه و افغانستان، عراق کشوری است که بیشترین آمار تلفات غیرنظامی را داشته است و همین جا اعلام می کنم که نروژ مبلغ 10 میلیون دلار را در کوتاه مدت برای کوشش های انساندوستانه در عراق اختصاص داده است. همانگونه که در سوریه انجام دادیم و اوضاع را از نزدیک دنبال می کنیم.

منبع: ایرنا

وبلاگ فلش و سلفی: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم

به "نهاوندیان: مصاحبه باآمریکا تنها درچارچوب پرونده هسته ای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهاوندیان: مصاحبه باآمریکا تنها درچارچوب پرونده هسته ای است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید