بازتولید سلول های بدن با الهام از بی مهرگان

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی به نقل از نیواطلس، در حال حاضر برای جایگزین کردن اجزای از دست رفته بدن از انواع پروتز استفاده می شود. اما برخی موجودات دیگر از مهارت و توانایی لازم به منظور بازسازی کامل خود برخوردارند.

بازتولید سلول های بدن با الهام از بی مهرگان

محققان دانشگاه های کالیفرنیا و هاروارد با همکاری یکدیگر از رشته های اسید ریبونوکلئیک یا آر ان ای در بدن یک نوع موجود بی مهره نامیرا به نام هیدرا برای بازسازی اجزای بدن استفاده کرده اند و امیدوارند این روش در آینده جایگزین کاربرد پروتز شود.

موجودات تک سلولی نامیرا بر اثر پیری از بین نمی روند، اما ممکن است بر اثر عوامل دیگری مانند آسیب فیزیکی یا بیماری بمیرند. موجودات یادشده می توانند خود را در صورت آسیب دیدن به طور کامل و بدون هیچ گونه محدودیتی بازسازی کنند.

موجودی که دانشمندان بدین منظور در نظر گرفته اند هیدرا نام دارد. این موجودات می توانند حرکت کنند ولی اکثر اوقات ساکن هستند، دارای کیسه گوارش یک طرفه بوده، سر و مغز ندارند و در سراسر بدنشان شبکه آب از تارهای عصبی کشیده شده است. بدن هیدرا از سه یا چهار ردیف سلول ساخته شده و فاصله دیگر سلول ها از مواد غذایی موجود در کیسه گوارشی زیاد نیست.

در صورتی که یک هیدرا از وسط به دو نیم شود، باز هم می تواند خود را بازسازی کند و لذا با این کار دو هیدرا تولید می شود. این در حالی است که بازسازی بسیاری از بافت ها و اندام بدن انسان بعد از نابودی یا آسیب دیدن ممکن نیست.

بررسی های محققان نشان می دهد هیدرا دارای سه نوع متفاوت از سلول های بنیادی است که قادر به بازسازی سلول های از دست رفته هستند و رشته های آر ان ای در بدن هیدرا این کار را انجام می دهند. آنان از اطلاعات جمع آوری شده در این زمینه برای متمایزکردن سلول های بنیادی و بافت های مختلف بدن استفاده کرده و امیدوارند بتوانند در نهایت یک نقشه کامل از سلول های بنیادی بدن هیدرا تهیه کنند که در آینده راهنمایی برای بازسازی کامل بافت های از دست رفته بدن انسان باشد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بازتولید سلول های بدن با الهام از بی مهرگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتولید سلول های بدن با الهام از بی مهرگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید