تنها 50 درصد معادن آذربایجان غربی فعالند

قائم مقام رئیس در امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی گفت: بهره برداری از واحدهای معدنی استان در 4 سال اخیر روند ثابتی داشته است.

تنها 50 درصد معادن آذربایجان غربی فعالند

پریسا عابدپور در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با بیان اینکه 80 درصد معادن آذربایجان غربی در حال استخراج سنگ های تزئینی و ساختمانی هستند، توضیح داد: به دلیل کاهش ساخت و ساز و فعالیتهای عمرانی در استان و با توجه به اینکه عمده بخش مصرف سنگ های ساختمانی و تزئینی علاوه بر صادرات، مربوط به مصرف داخلی است به تبع آن بازار مصرف نیز کاهش یافته است و در نتیجه فعالیت و بهره برداری از معادن استان طی 4 سال اخیر روندی ثابت داشته است ولی بدون شک با توجه به ثبت 1079 محدوده اکتشافی یقینا این روند روبه رشد خواهد بود.

وی ادامه داد: این استان به دلیل تنوع مواد معدنی و سنگ هایی چون مرمریت، مرمر، چینی، تراورتن و گرانیت زبانزد است.

قائم مقام رئیس در امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت 50 درصد واحدهای معدنی استان، گفت: رونق فراوری معادن به دنبال بهبود وضعیت اقتصادی کشور میسر است. در حال حاضر تعداد معادن دارای پروانه بهره برداری 463 فقره است که 235 واحد فعال هستند.

وی اظهار کرد: معادن به عنوان زنجیره اول بسیاری از صنایع فرآوری ـ تبدیلی تاثیرپذیری بالایی از شرایط کلی اقتصاد کشور دارد که باتوجه به شرایط اقتصادی در فعالیت های عمرانی، معادن نیز متاثر از رکود کلی می شوند. با بهبود شرایط اقتصادی کشور بدون شک معادن نیز از این شرایط متاثر خواهند بود و رونق را شاهد می شویم.

عابدپور در خصوص تعرفه های گمرکی و عوارض صادرات سنگ و مواد معدنی گفت: عمدتا مراتب از سوی اتاق بازرگانی صنعت، معدن و کشاورزی پیگیری می گردد که با ایجاد تعامل با گمرک و کشورهای همسایه رایزنیهای لازم در این خصوص جهت بهره مندی حداکثری معدن کاران صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سازمان صنعت، از انجام حمایت های لازم در حد قوانین و مقررات دریغ نخواهد کرد، اضافه کرد: در راستای ایجاد ارزش اضافه کرده مواد معدنی به عنوان یکی از سیاست های اصلی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تشویق و ترغیب بهره برداران در جهت ایجاد واحدهای فرآوری بر سرمعادن است. در این راستا با ایجاد تعامل با اداره کل منابع طبیعی اجرای ماده 90 آئین نامه اجرایی قانون معادن تبیین و موضوع با استقبال بهره برداران روبه رو شده است.

وی توضیح داد: احداث واحد های فرآوری از سیاست های کلی این سازمان بوده که در این راستا به وسیله سامانه کارا و با همکاری شرکت تهیه و فراوری مواد معدنی ایران همچنین صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی تسهیلات مورد احتیاج جهت احیای معادن و خرید ماشین آلات و احداث واحد های فرآوری در نظر گرفته شده است.

عابدپور تاکید نمود: در حال حاضر قریب به 27 مورد در مرحله تایید و ارائه تسیلات جهت احداث واحدهای سنگبری و فرآوری طلا و ایجاد واحد کنسانتره آهن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تنها 50 درصد معادن آذربایجان غربی فعالند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها 50 درصد معادن آذربایجان غربی فعالند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید