در اکوادور چه خبر است؟

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، تظاهرات در اکوادور در اعتراض به لغو یارانه های سوخت و بعضی دیگر اقدامات ریاضتی از سوی دولت این کشور ادامه دارد و معترضان خواهان استعفای رئیس جمهور شده اند.

در اکوادور چه خبر است؟

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ فلش و سلفی، اکوادور از حدود 10 روز پیش صحنه تظاهرات و شورش در اعتراض به لغو یارانه های سوخت و گران شدن بهای بنزین و گازوئیل در این کشور است. پلیس برای متفرق کردن معترضان به روش های خشونت آمیز روی آورده و با آنها درگیر شده است.

در تازه ترین تحولات این کشور آمریکایی لاتین، لنین مورنو، رئیس جمهور اکوادور دستور اعزام نیروهای ارتش به خیابان ها را داده؛ او علاوه بر این، در کیتو، پایتخت اکوادور مقررات محدودیت آمد و رفت اعلام نموده است.

روزنامه گاردین گزارش داده تظاهرات کنندگان توانسته اند وارد دفتر حسابرسی شده و آن را به آتش بکشند. ساعاتی بعدتر، تظاهرات کنندگانی که ماسک به چهره داشتند به تلویزیون Teleamazonas حمله نموده و کوشش کردند وارد ساختمان آن شوند.

مورنو از چند هفته پیش قصد خود برای لغو دائم یارانه های سوخت در اکوادور را اعلام نمود. او گفت که پرداخت این یارانه ها سالانه 1.4 میلیارد دلار بار اقتصادی روی دوش دولت می گذارد و 40 سال پابرجا بوده است. مورنو علاوه بر این، بعضی اقدامات سخت گیرانه نظیر قطع مزایای حقوق کارگران و کاهش دستمزد آنها را نیز اعلام نمود.

قطع یارانه های سوخت موجب افزایش 30 درصدی قیمت بنزین شده و عصبانیت اتحادیه های حمل و نقل و دیگر واحدهای کسب و کار را به همراه داشت. تظاهرات با اعتصاب رانندگان تاکسی، اتوبوس و کامیون ها از روز 3 اکتبر (11 مهر) شروع شد. یک روز بعد، مورنو چند ساعت قبل از شروع تظاهرات ها وضعیت اضطراری اعلام نمود.

این تظاهرات ها شبکه حمل و نقل اکوادور را عملاً فلج کرد و باعث شد تمامی جاده ها و پل ها در شهر کیتو بسته گردد. با این حال، اعتصاب ها بعد از توافق با دولت لغو شد.

اندکی بعد، بومی های اکوادور تظاهرات را شروع کردند و اتحادیه های دانشجویی و کارگری هم به آنها پیوستند. این تظاهرات کنندگان هدفشان را اعتصاب عمومی تا زمان لغو تصمیم دولت اعلام نموده اند. مورنو در برابر این گروه ها مقاومت نموده و گفته با تبهکاران مذاکره نخواهد کرد.

روز 8 اکتبر (16 مهر) مورنو اعلام نمود مقر دولتش را به شهر ساحلی گوایاکیل منتقل نموده است. او در همان روز مدعی شد که رئیس جمهور سابق، رافائل کوره آ با همراهی رئیس جمهور ونزوئلا در صدد راه انداختن کودتا علیه دولت او است. رئیس جمهور سابق این اتهامات را رد کرد و خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

یک روز بعد، فراوری نفت در میدان نفتی ساشا که فراوریکننده 10 درصد از نفت اکوادور است، بعد از ورود معترضان به این میدان نفتی متوقف شد. معترضان دو میدان نفتی دیگر را هم به تصاحب خودشان درآوردند.

روز 10 اکتبر، اکوادور تقریباً به حالت فلج درآمد و هزاران تظاهرات کننده با سردادن شعارهای خواهان بازگشت یارانه سوخت و استعفای مورنو شدند.

در حال حاضر گروه های معترض سه درخواست را برای مذاکره با رئیس جمهور اکوادور مطرح نموده اند: اخراج بعضی از وزرای دولت، بازگشت یارانه های سوخت و اینکه دولت مسئولیت کشته شدن افرادی که در جریان تظاهرات ها کشته شده اند را بر عهده بگیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "در اکوادور چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در اکوادور چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید