طالبیان: خروج آثار تاریخی از فهرست ملی کاهش یافته است

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: میزان درخواست مالکان خصوصی برای خروج آثار تاریخی از فهرست آثار ملی ایران نسبت به گذشته کمتر شده است.

طالبیان: خروج آثار تاریخی از فهرست ملی کاهش یافته است

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، شنبه 26 آبان در حاشیه سفر خود به مشهد با بیان این مطلب اضافه کرد: با توجه به اینکه پرونده های ثبت ملی در گذشته نقص هایی داشت، این موارد در حال برطرف هستند بنابراین درخواستهای کمتری به دستگاه قضایی برای خروج از ثبت ملی اعلام می شود.

او ادامه داد: از جمله این مسائل می توان به ابلاغ نشدن حکم ثبت ملی به مالک و یا کمبود برخی مدارک اشاره کرد که در حال برطرف شدن هستند.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: طی هماهنگی و در قالب مذاکراتی با قوه قضاییه خواستار توجه بیشتر آنان به ارزشها، هویت تاریخی و آثار تاریخی به عنوان شناسنامه ملی شده ایم و امیدواریم این همدلی بیش از گذشته محقق شود.

او اضافه کرد: در هیچ کجای دنیا آثار تاریخی ملی توسط دستگاه متولی خریداری نمی شود بلکه این مردم هستند که در نگهداری از آثار تاریخی نقش آفرینی می کنند. تاکنون 32 هزار اثر تاریخی و فرهنگی ایران در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

او گفت: رویکرد کنونی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری در حوزه ثبت آثار تاریخی، ثبت آنها به همراه حریم آثار در فهرست ملی است تا به این ترتیب از بروز برخی مسائل و تعرضات به آنها جلوگیری شود.

منبع: میراث آریا

به "طالبیان: خروج آثار تاریخی از فهرست ملی کاهش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبیان: خروج آثار تاریخی از فهرست ملی کاهش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید