ظریف: ایران از مرز تولید 300 کیلو اورانیوم غنی شده عبور کرد

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، وزیرامورخارجه گفت: ایران طبق برنامه از مرز 300 کیلو اورانیوم غنی شده عبور کرده و این موضوع را هم قبلاً اعلام کرده بودیم و شفاف گفته ایم که چه اقداماتی را انجام خواهیم داد.

ظریف: ایران از مرز تولید 300 کیلو اورانیوم غنی شده عبور کرد

به گزارش مهر، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در حاشیه مراسم ختم مرتضی صفاری نطنزی کننده نطنز و قمصر در مجلس شورای اسلامی در جمع وبلاگ فلش و سلفی و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران مرز تولید 300 کیلوگرم اورانیوم غنی سازی شده را رد کرده یا خیر؟ گفت: تا جایی که من اطلاع دارم ایران طبق برنامه از مرز 300 کیلو عبور کرده و این موضوع را هم قبلاً اعلام کرده بودیم و شفاف گفته ایم که چه اقداماتی را انجام خواهیم داد و این اقدامات را از حقوق خود در برجام می دانیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر آمریکا اینستکس را نیز تحریم کند چه باید کرد؟ گفت: این مشکل اروپایی هاست. خودشان باید مشکل را حل کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اعلام کرده ایم که اقدامات اروپایی ها کافی نبوده لذا جمهوری اسلامی همانطور که قبلاً برنامه خود را اعلام کرده است، این برنامه را اجرا خواهد کرد. برنامه مرحله اول در مورد ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین در حال اجرا است.

وی افزود: مرحله بعد هم اعلام شده که در مورد سقف 3.67 است که در مرحله بعد اجرا خواهیم کرد.

وزیر خارجه گفت: در نامه ریاست محترم جمهوری صراحتاً اعلام شده است در صورتی که آنها اقدامات لازم را برای اجرای تعهدات خود انجام دهند، اقدامات ما قابل بازگشت است. اما اگر اقدامات لازم را انجام ندهند، ما براساس ماده 36 برجام این حق را از سال گذشته داشته ایم که اقدامات خود را انجام دهیم. ماده 36 کاملاً واضح است و حق ایران در این ماده کاملاً مشخص شده است.

وی با بیان اینکه ماده 36 ضمانت اجرای برجام است، گفت: اگر اروپایی ها ادعا می کنند که برای برجام ارزش قائل هستند باید برای ضمانت اجراهایی که در داخل برجام دیده شده است نیز ارزش قائل باشند.

ظریف تأکید کرد: اقدامات ایران در راستای حفاظت از برجام از طریق اجرای ضمانت اجرایی است.

وزیر خارجه ایستکس را حرکت مقدماتی برای اجرای تعهدات اروپا خواند و گفت: تعهدات اروپا در بند یک تا سه برجام صراحتاً اعلام شده است. در این بند نتایج اقدامات اروپا را نیز بیان کرده است. مردم ایران باید نتایج اقدام را ببینند.

ظریف اعلام کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام و اجرای ماده 36 توسط ایران که در بدو خروج آمریکا از برجام در 20 اردیبهشت سال 97 انجام شد، اروپایی ها 11 تعهد دادند که اینستکس هیچیک از آن تعهدات نیست بلکه مقدمه ای برای اجرای آن تعهدات است.

وی افزود: اروپایی ها تاکنون نه تنها اصل تعهدات را اجرا نکردند بلکه مقدمه اجرای تعهدات آنها بعد از حدود 14 ماه تازه در مرحله عملیاتی شدن است.

وزیر خارجه کشورمان در مورد عملیاتی شدن اینستکس شرح داد: هنوز اطلاع کافی در این خصوص وجود ندارد. اینستکس بدون اجرای سایر تعهدات اروپا معنا ندارد. اروپایی ها باید به تعهدات خود در مورد تضمین فروش نفت ایران، تضمین حمل و نقل، بازگشت دارایی های ایران، عوائد فروش نفت که تضمین داده بودند، عمل کنند.

ظریف اعلام کرد: این 11 تعهد سه بار تکرار شده است. در جلسه اول با اروپا، در جلسه با 1+4 در سطح وزرا و در جلسه ای در حاشیه جلسه سازمان ملل متحد تکرار شده است. اروپایی ها تعهدات خود را انجام نداده اند و اینستکس که مقدمه تعهدات است تاکنون کامل انجام نشده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ظریف: ایران از مرز تولید 300 کیلو اورانیوم غنی شده عبور کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: ایران از مرز تولید 300 کیلو اورانیوم غنی شده عبور کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید