بیماران ایرانی در معرض مرگ و میر و عوارض جانبی ناشی از کمبود داروها هستند

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پی مذاکرات بعمل آمده در جلسات قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی، طی نامه ای اهداف ظالمانه و غیرانسانی تحریم های مذکور را برای مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تشریح کرد.

بیماران ایرانی در معرض مرگ و میر و عوارض جانبی ناشی از کمبود داروها هستند

در این نامه به محدودیت های شدید اعمال شده و اقدامات تهدیدی یکجانبه امریکا در راستا تهیه غذا، دارو و تجهیزات پزشکی برای تمام مردم ایران ، علی رغم ادعای آمریکا، اشاره شده است.

در این نامه آمده است :

جناب آقای دکتر تدروس

همانگونه که استحضار دارید مردم شجاع ایران، قربانی توطئه ها و تحریم های مالی که توسط دولت ایالات متحده آمریکا اعمال شده، شده اند.

محدودیت های شدید اعمال شده با اقدامات تهدیدی یکجانبه امریکا، غیرممکن ساختن تهیه و واردات غذا، دارو و تجهیزات پزشکی برای تمام مردم ایران را هدف گرفته است. بنا بر ادعای آمریکا، این تحریم های شدید ظاهراً شامل داروها، غذا و تجهیزات پزشکی نمی شود، در حالیکه عملا توقف مراودات بانکی در سیستم های بین المللی بانکی و اعمال محدودیت های جدید با درخواست اطلاعات دقیق درباره شرکت های ایرانی که طرف معامله شرکت خارجی قرار می گیرند، نمی تواند به غیر از کوشش های عمدی برای توقف واردات و تهیه چنین کالاهایی برای مردم نیازمند تلقی شود.

همانطور که آقای روحانی، ریاست جمهوری اسلامی ایران، در مراسم افتتاحیه شصت وششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی هم بیان داشتند، آمریکا با تحریم کردن ملت ایران نه تنها مرتکب تروریسم مالی شده، بلکه عملا باعث جنایت علیه بشریت شده است. ایجاد موانع جدی برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی بر کیفیت و فرآیند درمان بسیاری از بیماران تاثیر منفی گذاشته است. این تحریم ها به طور خاص مانع از تهیه داروهای رادیوتراپی برای بیماران مبتلا به سرطان، تهیه سوخت کوبالت و سیکلتورن پت اسکن و گامانایف و حتی پانسمان های مراقبتی برای درمان بچه ها با بیماری پروانه ای(EB) شده است. دو شرکت دارویی آمریکایی که دارو های خاص برای بیماران مبتلا به سارکوئیدوزیس را فراوری می نمایند، آشکارا صادرات این داروها به ایران را متوقف کرده اند. تمام این حرکت ها مخالف با اهداف جهانی پوشش همگانی سلامت و شعار هیچ کس نباید مورد غفلت قرار گیرد و ارائه خدمات سلامت برای همگان است.

جمهوری اسلامی ایران همواره به دنبال ارتباطات سازنده و محترمانه بر اساس علائق مشترک و احترام متقابل بوده است. در مقابل، ایالات متحده همواره در پی سرپیچی از قوانین بین المللی و منشورهای سازمان ملل بوده است. خروج یکجانبه آمریکا از برجام نمونه ای از سرپیچی های یکجانبه و غیرقانونی است.

مایلم به استحضار برساند بیماران ایرانی حتی در معرض خطرات مرگ و میر و عوارض جانبی ناشی از کمبود داروها و تجهیزات پزشکی هستند.

به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مسئول فراهم آوردن دارو و خدمات پزشکی به هموطنان خود می باشم و البته به این امر تاکید دارم که این بحران قابل پبشگیری است. اعتقاد دارم سازمان جهانی بهداشت به عنوان سازمان اصلی مسئول اجرای پوشش همگانی سلامت، در خصوص این موضوع مهم ساکت ننشیند. گفتنی است موارد سکوت در برابر این گونه ظلم ها باعث شرم و روسیاهی جوامع بین المللی شده است.

مردم مظلوم ایران شاهد سکوت جامعه بین المللی در برابر جنایات صدام حسین در موضوع استفاده از سلاح های شیمییایی بوده اند. امیدوارم جامعه بین المللی در برابر این بحران نیز دچار خطا نگردند. مسئولین سازمان ملل باید در برابر اقدامات نقض نماینده قوانین از جمله حقوق بشر و قوانین بشر محبت آمیز، یکجانبه گرایی و اصول دیپلماسی بین المللی جوابگو باشند.

مهم تر از همه، شهروندان بی گناه، قربانیان اولیه چنین اقداماتی توسط ایالات متحده بوده اند.

بنابراین، تقاضا دارم اقدامات ضروری برای انتها دادن به این اقدامات یکجانبه و غیرقانونی که باعث رنج و مرگ ومیر برای مردم ایران و اثرات منفی برای سلامت جهانی و امنیت بهداشتی است، بعمل آورند.

تاریخ در خصوص اقدامات بعمل آمده برای این موقعیت قابل پیشگیری، قضاوت خواهد نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "بیماران ایرانی در معرض مرگ و میر و عوارض جانبی ناشی از کمبود داروها هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران ایرانی در معرض مرگ و میر و عوارض جانبی ناشی از کمبود داروها هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید