حقایقی درباره موز

اگرچه خواص موز برای بسیاری آشکار است، تعداد اندکی می دانند که میزان رسیدگی موز می تواند روی خواص تغذیه ای آن تأثیر بگذارد.موز های خالدار حاوی آنتی اکسیدان زیادی هستند که افراد را در مقابل سرطان محافظت می نماید.

حقایقی درباره موز

موز یکی از نسبتاً ارزان ترین و پایدارترین میوه هاست و برای همین یکی از معروف ترین میان وعده هایی است که اغلب مردم در سراسر دنیا خریداری می نمایند.

اگرچه خواص موز برای بسیاری آشکار است، تعداد اندکی می دانند که میزان رسیدگی موز می تواند روی خواص تغذیه ای آن تأثیر بگذارد.

کارشناس تغذیه، رایان پینتو از استرالیا، اخیراً تصویری گرافیکی از موز ارائه داده که بر اساس میزان رسیدگی آن خواص آن را مشخص می نماید.

او می گوید: بهترین راه برای فهمیدن اینکه چطور سلامت موز تغییر می نماید، این است که تحقیق کنیم در حین رسیدن در موز چه تغییراتی اتفاق می افتد.

برطبق گفته های رایان، موز های سبز موز های جوان هستند که میزان FODMAP در آن ها پایین است و غنی از نشاسته هستند. او می نویسد: به نشاسته موز، نشاسته مقاوم گفته می گردد که دستگاه گوارش را وادار می نماید سخت تر کار کند. به همین دلیل است که بعد از خوردن موز سبز به سرعت احساس سیری می کنید.

اما نشاسته موجود در موز سبز می تواند به شما احساس نفخ بدهد، بافت مومی موز هم ناشی از همین نشاسته است.

اگر به دنبال موزی هستید که کربوهیدارت پایین تری داشته باشد، موز سبز بخورید. بدن شما در نهایت نشاسته را به گلوکوز تبدیل می نماید. به این ترتیب، موز های سبز سطح قند خون شما را آرام آرام افزایش می دهند.

یگانه مشکل موز های سبز طعم آنهاست. به دلیل قند پایین مزه کمی تلخی دارند.

موز زرد

رایان می گوید با خوردن موز های زرد با نشاسته خداحافظی و به قند سلام می کنید.

موز های زرد بافت نرمتری دارند و شیرین ترند، چون حاوی قند بیشتری هستند. شاخص گلیسمی در این موز ها بالاتر است که به این معنی است هضم آن ها آسان تر است.

رایان می گوید: با کم شدن میزان نشاسته ای که نیازمند تجزیه است، دستگاه گوارش شما مواد مغذی را زودتر جذب می نماید.

متأسفانه همیشه بخشی از ریزمغذی ها با بیشتر رسیدن موز ها از بین می روند. در عوض موز های زرد حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری هستند.

لین وارد، متخصص تغذیه از بریزبین، برای میان وعده یک تخم مرغ زرد و یک تخم مرغ آب پز می خورد. او در 6 وعده غذا در روز می خورد و در کنارش چندین فنجان چای و آب می نوشد.

موز های خالدار

موز های خیلی رسیده خال های قهوه ای رنگی روی گوشتشان دارند و از موز های دیگر شیرین تر هستند که این یعنی میزان قند آن ها بسیار بیشتر از موز های دیگر است.

رایان می گوید: خال های قرمز نه تن ها نشان می دهد که موز ها رسیده اند بلکه همچنین نشان می دهد چه میزان از نشاسته موز تبدیل به قند شده است.

هر چه میزان خال های قهوه ای روی موز بیشتر باشد، موز حاوی قند بیشتری است.

چرا خوردن سیب از پزشک بی نیازتان می نماید؟

عوارض جانبی داروی فیناستراید

ژن ها مقصر چاقی ما هستند؟

با این حال رایان معتقد است خال های قهوه ای روی موز نشان می دهد که موز می تواند ایمنی دستگاه گوارش را قدری افزایش دهد.

موز های خالدار حاوی آنتی اکسیدان زیادی هستند که افراد را در مقابل سرطان محافظت می نماید.

فاکتور نکروز تومور که تومور ها را تخریب می نماید با خال های قهوه ای موز مرتبط است.

موز قهوه ای

رایان می گوید: آن نشاسته های مقاوم را یادتان هست؟ خوب، در موز قهوه ای این نشاسته ها دیگر به کلی قند هستند. به موازاتی که نشاسته تجزیه و تبدیل به قند می گردد، کلروفیل هم تغییر شکل پیدا می نماید.

تجزیه کلروفیل است که شرح می دهد چرا موز های بسیار رسیده حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری هستند.

همه انواع موز ها 100 درصد کالری دارند، چربی شان کم است و منبعی غنی از پتاسیم، ویتامین بی 6، سی و فیبر هستند.

منبع: دیلی میل

مترجم خبرنگاران: عاطفه رضوان نیا

منبع: فرادید

به "حقایقی درباره موز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی درباره موز"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید