میدان گازی بلال به ایرانی ها سپرده می شود

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، میدان گازی بلال در بخش شرقی میدان گازی پارس جنوبی و در 90 کیلومتری جنوب غربی جزیره لاوان واقع شده است و آن طور که مسوولان نفتی اعلام کرده اند توسعه این میدان به عهده یک شرکت ایرانی گذاشته می شود.

میدان گازی بلال به ایرانی ها سپرده می شود

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، میدان نفتی بلال به دلیل دارا بودن لایه های گازی، قابلیت استحصال گاز را علاوه بر نفت دارد. این میدان نفتی در استان هرمزگان و در منطقه لاوان قرار گرفته است و در محدوده خلیج فارس مستقر است. همچنین میدان نفتی بلال در نزدیکی آب های قطر واقع شده و شامل دو مخزن شناخته شده عرب و خاتیا است.

طرح توسعه میدان نفتی بلال که به صورت بیع متقابل با شرکت های خارجی بسته شده بود، از سال 1378 شروع و در دی ماه سال 1381 به بهره برداری رسید. پس از عملیات اجرایی طرح توسعه این میدان نفتی، بهره برداری از این میدان با تولید روزانه 20 هزار بشکه نفت شروع شد.

نفت برداشت شده از این میدان با استفاده از یک خط لوله 14 اینچ به طول 100 کیلومتر به جزیره لاوان فرستاده می شود تا پس از مخلوط شدن با نفت میدان سلمان و فرآورش آن آماده صادرات شود. همچنین قرارداد طرح توسعه میدان بلال در سال 1378 در قالب بیع متقابل میان شرکت ملی نفت ایران و یک شرکت بین المللی منعقد شده بود.

به تازگی رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد که میدان گازی بلال با امضای قراردادی به ارزش 440 میلیون دلار، به شرکتی ایرانی واگذار خواهد شد.

وی با بیان اینکه این قرارداد با شرکت پتروپارس امضا می شود، اظهار کرد: با توسعه این میدان مشترک، روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز ترش تولید می شود، گاز تولیدی به سکوی C فاز 12 منتقل و سپس برای فراورش، از طریق خط لوله به پالایشگاه فاز 12 ارسال خواهد شد.

جزئیات امضای قرارداد جدید گازی 440 میلیون دلاری ایران

دهقان همچنین ماه گذشته در پاسخ به پرسش وبلاگ فلش و سلفی مبنی بر اینکه گاز میدان مشترک گازی بلال پس از توسعه چه سرنوشتی پیدا می کند؟ شرح داد: بر اساس برنامه ریزی اجرا شده گاز تولیدی به پالایشگاه پارس جنوبی منتقل می شود.

این مقام مسئول با تاکید بر این که ظرفیت تولید گاز در فاز اول میدان بلال حدود یک میلیارد فوت مکعب در روز است، اظهار کرد: میدان بلال جزو میادین مشترک گازی کشور بوده، بنابراین توسعه آن در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است.

طبق اعلام شرکت نفت و گاز پارس قرارداد طرح توسعه میدان گازی بلال (بخش شرقی میدان گازی پارس جنوبی) به زودی بین شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرما و شرکت پتروپارس به عنوان پیمانکار عمومی طرح - GC و الحاق قرارداد مذکور به قرارداد بیع متقابل طرح توسعه جامع و یکپارچه فازهای 11 تا 24 پارس جنوبی امضاء می شود.

مطابق مفاد قراردادی که به امضاء می رسد، پیمانکار موظف است طی 34 ماه، حفاری در مجموع 8 حلقه چاه تولیدی شامل یک حلقه چاه توصیفی - اکتشافی با هدف توصیف و تولید لایه های گازی مربوطه به همراه حفر یک حلقه چاه Learning و 6 حلقه چاه توسعه ای، ساخت و نصب یک جکت سرچاهی چهارپایه، ساخت و نصب یک عرشه با ظرفیت تولید روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز غنی و احداث یک رشته خط لوله به طول تقریبی 20 کیلومتر به همراه نصب کابل فیبر نوری را انجام دهد.

همچنین شرکت پتروپارس مسئولیت راهبری، مدیریت و یکپارچه سازی قرارداد، انجام مطالعات مخزنی، طراحی حفاری و تهیه اسناد مناقصات فرعی را برعهده خواهد داشت که با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت ها و توانمندی شرکت های داخلی در اجرای پروژه های مشابه، نسبت به برگزاری مناقصات فرعی با رعایت آیین نامه معاملات شرکت ملی نفت ایران و تحت نظارت و تأیید کامل کارفرما اقدام خواهد کرد.

برداشت روزانه 500 میلیون فوت مکعب گاز ترش و 15 هزار بشکه میعانات گازی از دستاوردهای طرح توسعه میدان گازی بلال به شمار می رود که با ارسال از طریق خط لوله به سکوی C فاز 12 و انتقال به ساحل کنگان، پس از شیرین سازی در پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی به خط سراسری گاز تزریق می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "میدان گازی بلال به ایرانی ها سپرده می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان گازی بلال به ایرانی ها سپرده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید