6 مشخصه عینک آفتابی استاندارد ، کدام رنگ برای چشم ها بهتر است

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، یک فوق تخصص قرنیه با تاکید بر اینکه قیمت و برند، ملاک استاندارد بودن عینک نیست، ویژگی های عینک آفتابی مناسب را توضیح داد.

6 مشخصه عینک آفتابی استاندارد ، کدام رنگ برای چشم ها بهتر است

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی جوادی متخصص چشم (افتالمولوژی)، گفت: عامل ایجاد بینایی بازگشت نور از اشیا و درک آن توسط مرکز بینایی در مغز است و دیدن توسط امواج مرئی حاصل می گردد. همچنین اشعه آفتاب مجموعه ای از امواج مرئی و نامرئی است که طول موج های بین 700-400 نانومتر نور مرئی و طول موج های کمتر و بیشتر از این محدوده امواج نامرئی هستند.

وی ادامه داد: طول موج نورهای بین 400-200 نانومتر جز امواج ماورا بنفش تلقی می شوند که به انواعA، B وC تقسیم می شوند. نوعB برای پوست و چشم مضر است و در فصل تابستان تابش بیشتری دارد. مقدار کمی تماس با اشعه ماورا بنفش جهت تولید ویتامینD لازم است ولی تماس طولانی مدت آن برای چشم مضر است.

جوادی افزود: از آنجایی که عینک آفتابی تا 100 درصد از اشعه ماورا بنفش را جذب می نماید استفاده از عینک های آفتابی و تا حدی کلاه های لبه دار برای جلوگیری از صدمات امواج ماورا بنفش لازم است.

به گفته وی، ایجاد ناخنک، ایجاد آب مروارید، صدمه قرنیه به خصوص هنگام اسکی روی برف و آب، صدمه ماکولا که عمدتاً توسط امواج مادون قرمز ایجاد می شوند جزو آسیب هایی هستند که امواج نامرئی به خصوص ماورا بنفش نوع ایجاد می نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه عینک آفتابی نوعی از عینک است که زیادی نور خورشید را جذب نموده و پرتوهای مضر نور خورشید به ویژه اشعه ماورا بنفش را به طور کامل جذب می نماید، گفت: میزان نور خورشید در هر محیط، با واحد کاندلا بر متر مربع (2cd/m) اندازه گیری می گردد. حداقل میزان نور لازم برای دید طبیعی، 2cd/m 350 می باشد ولی تا 2cd/m 2000 نیز چشم انسان راحت است و احساس خیرگی و خستگی نمی نماید. در بسیاری از محیط های خارج از منزل، میزان نور بسیار بیش تر از این مقدار است. برای مثال میزان نور محیط در یک روز آفتابی در زیر آفتاب، 2cd/m 7000-4000 می باشد. بازتابش آفتاب از روی برف، شدتی در حدود 2cd/m 30,000-15000 ایجاد می نماید. همین طور میزان نور در یک ساحل آفتابی، 15000-6000، میزان نور بازتابیده از سطح آسفالت 9000-3000، میزان نور در سایه درختان 600-300 و در آسمان آبی دور از خورشید 600-300 کاندلا بر متر مربع است.

جوادی ادامه داد: عینک های آفتابی از نظر نور مرئی دارای دو ویژگی میزان عبور نور و رنگ هستند. عینک های آفتابی معمولی (استاندارد) معمولاً 15 تا 25 درصد از نور را عبور می دهند که این میزان برای اکثر فعالیت های روزمره کافی است. در سایه، میزان نوری که با این عینک ها به چشم می رسد؛ حدود 2cd/m 60 است که برای دیدن، همچنان کافی است. البته برای فعالیت های خاصی که در محیط های بسیار پرنور انجام می شوند؛ عینک های تیره تری لازمند. این فعالیت ها عبارتند از ورزش های زمستانی مانند اسکی و کوه نوردی در برف، به ویژه در ارتفاعات زیاد، پرواز در ارتفاع بالاتر از ابرها و فعالیت هایی که در نور شدید آفتاب تابستان در ساعات طولانی انجام می شوند. برای این گونه محیط ها، عینک هایی لازمند که فقط 12-8 درصد نور را از خود عبور دهند و گاهی نیز از عینک هایی استفاده می گردد که 3 تا 5 درصد نور را از خود عبور می دهند.

این فوق تخصص قرنیه افزود: بهترین رنگ برای عینک های آفتابی، رنگ خاکستری است که با وجود کم کردن نور، رنگ اشیا و محیط اطراف را برای استفاده نماینده عوض نمی نماید. عینک های آفتابی قهوه ای رنگ و سبز رنگ نیز استفاده می شوند. عینک های قهوه ای، نور آبی آسمان را کاهش و حساسیت به کنتراست را افزایش می دهند که برای رانندگی طولانی، مطلوب هستند. به طور کلی بهترین رنگ برای عینک های آفتابی، در وهله اول خاکستری و پس از آن قهوه ای است.

جوادی، مشخصات کلی یک عینک آفتابی خوب را به صورت خلاصه در زیر برشمرد:

1- تیرگی عینک آفتابی باید به حدی باشد که شخص در نور آفتاب با آن راحت باشد و دچار حالت خیرگی نگردد.

2- وقتی عینک های آفتابی را در مقابل یک صفحه طرح دار تکان می دهیم؛ نباید صفحه، موج دار، تار و کج و معوج دیده گردد.

3- عینک های آفتابی نباید تشخیص رنگ های اشیا و چراغ های راهنمایی را مختل نمایند. رنگ خاکستری شیشه عینک از این نظر ارجح است.

4- شیشه ها باید نسبت به ضربه مقاوم باشد. پلی کربنات از همه موارد مقاوم تر است.

5- لازم است شیشه های عینک جاذب پرتوهایUV باشند.

6- قاب عینک های آفتابی باید بزرگ باشد تا محافظت کافی فراهم گردد.

به گفته وی، یک دستور ساده برای فهمیدن مناسب بودن تیرگی عینک این است که وقتی در یک اتاق با نور معمولی با عینک به آینه نگاه می کنیم؛ چشم های خود را نبینیم. حداکثر میزان عبور نور بین 15 تا 25 درصد مناسب است؛ یعنی عینک باید 75 تا 85 درصد نور را جذب کند یا بازتاب نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود: تنها نوع شیشه ای که انعکاس شدید نور از بعضی سطوح یا نقاط اجسام را کاهش می دهد؛ شیشه پولاریزان است. نور منعکس شده از شیشه عقب خودروها، درب صندوق عقب خودروها، سطح آب و سطح بعضی جاده ها و امثال آن، در صفحه افقی پولاریزه هستند و این شیشه ها که پولاریزان عمودی دارند؛ نور پلاریزه افقی را برطرف می نمایند. شیشه های پولاریزان برای انواع مصارف به ویژه رانندگی، ماهی گیری، انواع ورزش های دریایی و مانند آن کاربرد دارند.

وی با بیان اینکه گرانی زیاد عینک آفتابی ملاک بهتر و باکیفت تر بودن آن نیست، ادامه داد: در صورتی که عینک آفتابی استاندارد نباشد، ممکن است مضر باشد. همچنین اگر میزان جذب اشعه ماورا بنفش کافی نباشد، با ایجاد تیرگی در جلوی چشم باعث گشادشدن مردمک شده و در نتیجه میزان نور ورودی به چشم را افزایش می هد.

جوادی در انتها یادآور شد: احتمال صدمه چشم اطفال در برابر اشعهUV (ماورا بنفش) بیشتر از بزرگسالان است زیرا عدسی چشم آنها شفاف تر از بالغین بوده و همچنین مردمک آنها نسبت به بزرگسالان گشادتر بوده و در نتیجه میزان بیشتری اشعه به چشم آنها وارد می گردد ولی باید مواظب بود عینک های غیراستاندارد در اختیار آنها گذاشته نگردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "6 مشخصه عینک آفتابی استاندارد ، کدام رنگ برای چشم ها بهتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 مشخصه عینک آفتابی استاندارد ، کدام رنگ برای چشم ها بهتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید