جنگلبانان مورد حمایت قضایی و بیمه ای قرار می گیرند

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: با تصویب لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از این پس ماموران یگان حفاظت دستگاه های اجرایی کشور از جمله منابع طبیعی و محیط زیست همچون جنگلبانان و محیط بانان مورد حمایت قانونی دولت قرار می گیرند.

جنگلبانان مورد حمایت قضایی و بیمه ای قرار می گیرند

خلیل آقایی اضافه نمود: لایحه حمایت قضایی و بیمه ای ماموران یگان حفاظت دستگاه های اجرایی کشور از جمله منابع طبیعی و محیط زیست موسوم به لایحه حمایت از جنگلبانان و محیط بانان امروز در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، که گام بلندی در حفظ عرصه های منابع طبیعی است.

با تصویب این لایحه جنگلبانان و محیط بانان همانند نیروهای مسلح از حمایت های قانونی قضایی و بیمه ای (شامل پرداخت دیه و جبران خسارت) برخوردار می شوند.

پیش از این محیط بانان و جنگلبانان نیز همانند نیروهای مسلح با خود سلاح حمل می کردند اما در صورت درگیری مشابه نیروهای مسلح از حمایت های قانونی برخوردار نمی شدند به طور مثال در درگیری بین جنگلبانان و متخلفان، اگر زمین خوار یا قاچاقچی مصدوم یا کشته می شد تمام هزینه های دیه باید توسط ماموران ما پرداخت می شد اما اکنون طبق قانون دیه و جبران خسارت توسط دستگاه های اجرایی پرداخت می گردد.

در گذشته محیط بانان و جنگلبانان به دلیل نبود حمایت قانونی از برخورد قاطع با متخلفان خودداری می کردند، زیرا در صورت بروز حادثه همانند دعوای خیابانی با آنها برخورد می شد، در حالی که آنها در حال اجرا ماموریت سازمانی بودند.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اضافه نمود: در بحث آتش سوزی و اطفاء حریق ما دچار مشکل چند جانبه بودیم زیرا مامورین رسمی، قراردادی سازمان منابع طبیعی و دیگر دستگاه ها، همکاران طبیعت، محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی اگر دچار نقص عضو یا شهادت می شدند ما برای درمان و جبران خسارت وارده نمی توانستیم هزینه ای پرداخت کنیم.

رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور افزود: در بند دیگری از این لایحه قانونی این هزینه ها باید توسط سازمان برنامه و بودجه هر ساله در بودجه سالانه سازمان جنگل ها پیش بینی گردد.

طبق آیین نامه اجرایی بند ب ماده 29 قانون احکام دائمی برنامه ششم توسعه مصوب شد با شناسایی افراد توانمند پروژه های را در دهستان، شهرستان، بخش و روستاها با مشارکت مردمی اجرایی کنیم.

اکنون این مصوبه به استان ها ابلاغ شده است که تعاونی ها و گروه های مردمی که پیش از این تشکیل شده یا قرار است تشکیل گردد طلاحیت بندی و رتبه بندی کنیم زیرا این همکاری بین محیط بانان و جنگلبانان و مشارکت مردمی در حراست از منابع طبیعی نقش بسزایی داشته باشد.

به گفته وی سازمان جنگل ها دارای 300 هزار نفر همیار طبیعت ،4 تا 5 هزار نفر نیروهای یگان حفاظت و بیش از 10 هزار نفر نیروهای رسمی، قراردادی و پیمانی است.

منبع: دنیای سفر

به "جنگلبانان مورد حمایت قضایی و بیمه ای قرار می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگلبانان مورد حمایت قضایی و بیمه ای قرار می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید