گرما یا سرما، کدام برای تسکین درد عضلات بهتر است؟

به گزارش وبلاگ فلش و سلفی، در شرایطی که افراد اغلب از گرما و سرما برای تسکین درد و تسریع روند بهبودی آسیب دیدگی ها استفاده می نمایند، باید توجه داشت که این دو روش درمانی برعکس یکدیگر عمل می نمایند، زیرا گرما جریان خون را افزایش می دهد، در شرایطی که سرما موجب کاهش آن می گردد.

گرما یا سرما، کدام برای تسکین درد عضلات بهتر است؟

به گزارش، استفاده از گرما و سرما برای تسکین درد های عضلانی روشی رایج است، اما این که چه زمانی از کدام یک از آن ها باید استفاده کرد، اهمیت دارد.

سرمادرمانی که به نام کرایوتراپی نیز شناخته می گردد، جریان خون به بخش آسیب دیده را کاهش می دهد. بر همین اساس است که افراد از بسته های یخ استفاده می نمایند. بسته یخ جریان خون به محل تحت تاثیر قرار گرفته را کاهش می دهد و شدت کبودی اجتناب ناپذیر ناشی از آسیب دیدگی را کاهش می دهد، اما سرما چگونه بر درد عضله تاثیر می گذارد؟

سرمادرمانی با کاهش جریان خون موجب کاهش التهاب، تورم و آسیب بافتی می گردد. زمانی که ورزش می کنید، عضلات شما آسیب دیدگی ها و پارگی های ریز را تجربه می نمایند که به بروز التهاب، انباشت مایع و بعضی موارد دیگر منجر شده و احساس درد در عضله را به همراه دارد.

استفاده از کمپرس سرد بلافاصله پس از ورزش می تواند روند التهاب را کند نموده و درد را کاهش دهد. به طور خاص، سرمادرمانی به نظر می رسد در بهبود مفاصل متورم یا ملتهب موثر عمل می نماید.

بدون در نظر دریافت نوع آسیب دیدگی - پارگی های ریز یا موارد دیگر - سرمادرمانی بهتر است طی 48 ساعت پس از یک آسیب دیدگی به کار گرفته گردد.

از اقداماتی که می توانید مد نظر قرار دهید: یک بسته یخ یا کمپرس سرد را در یک پارچه نازک پیچیده و روی موضع قرار دهید تا از سرمازدگی موضعی پیشگیری گردد. یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید! از وان حاوی یخ بهره ببرید. کرایوتراپی تمام بدن را امتحان کنید.

گرمادرمانی به گشاد شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون یاری می نماید. این به شل و باز شدن عضلات دردناک و به آرامش رسیدن آن ها یاری می نماید. با افزایش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری در اختیار عضلات قرار می گیرد و به طور همزمان اسید لاکتیک حذف می گردد که برای بهبودی عضله لازم است.

پژوهش ها نشان داده اند که گرمادرمانی می تواند درد با تاخیر عضله (DOMS) را طی 24 ساعت پس از ورزش 47 درصد کاهش دهد.

همانند سرمادرمانی، بهتر است گرمادرمانی نیز بلافاصله پس از انجام ورزش انجام گردد.

در بعضی موارد باید مراقبت استفاده از گرما باشید: گرما بهترین گزینه برای درمان درد های با تاخیر عضله به نظر می رسد، اما معمولا برای درمان آسیب دیدگی ها خوب نیست. اعمال گرما بر یک آسیب دیدگی تازه می تواند روند التهاب را تسریع نموده و حتی به درد بیشتر منجر گردد.

از اقداماتی که می توانید مد نظر قرار دهید: از وان حاوی آب گرم بهره ببرید! از پد های گرمایی الکتریکی بهره ببرید! به سونا یا اتاق بخار بروید! ماساژ سنگ داغ دریافت کنید!

بسیاری از ورزشکاران از متضاددرمانی (contrasting therapy) - استفاده از سرما و گرما به طور متناوب - برای کاهش درد عضلات استفاده می نمایند. روش کار این گونه است که ابتدا جریان خون در بخش تحت تاثیر قرار گرفته با سرما کاهش می یابد و بلافاصله پس از آن با اعمال گرما جریان خون افزایش می یابد. پژوهش ها نشان داده اند که متضاددرمانی در کاهش درد عضلانی موثر است، اما کارایی بیشتری نسبت به دیگر تکنیک های ریکاوری ندارد.

به خاطر داشته باشید که اگرچه علم از استفاده از سرما و گرما برای تسکین درد عضلانی پشتیبانی می نماید، اما هیچ کدام از آن ها روش درمانی قدرتمندی نیستند که به تنهایی کارایی لازم را داشته باشند، از این رو، آن ها را نباید به عنوان گزینه درمان اصلی برای درد در نظر گرفت. در عوض، گرما و سرما باید بخشی از رژیم بهبودی چندجانبه شما باشند.

منبع: عصر ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "گرما یا سرما، کدام برای تسکین درد عضلات بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرما یا سرما، کدام برای تسکین درد عضلات بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید